Farid a Asmahan al Atrach: Prokletí

Datum: 10.12.2010
Autor: Tereza Klementová

   Každý, kdo navštívil někdy Káhiru určitě slyšel hudební nahrávky ze starých let, kdy Káhira i scéna, jak taneční tak hudební jenom kvetla. Často tuto hudbu slyšíte v obchodech, taxících nebo v rádiu. Jakoby Káhira „zamrzla“ v polovině 20.století. Egypťani příliš současnou popovou hudbu neuznávají a stále na tyto legendy vzpomínají a jejich písně zpívají dodnes…

Farid a Asmahan al Strach – Prokletí

   Farid byl známý zpěvák, herec a hudebník pocházející ze Sýrie, ale žijící v Egyptě, kam emigrovala jeho rodina při francouzské okupaci. První zájem o hudbu získal Farid již jako malý chlapec a to díky své matce, která hrála na Oud, na který se později i sám Farid naučil hrát a to tak, že ho mnozí nazývali „Král hry na Oud“, což byla nepochybně velká čest! Farid hudbu miloval a proto se dal i na studium konzervatoře, kdy již při studiu získával menší pracovní nabídky. Jeho sestra Asmahan byla výborná zpěvačka a spolu s Faridem začali pracovat na egyptských filmech. O Asmahan se v její největší slávě, která bohužel trvala krátce kvůli její brzké smrti, říkalo, že je jedinou konkurencí Oum Kalthoum, což se dalo považovat jedině za kompliment, protože Oum Kalthoum je dodnes arabským obecenstvem uznávána jako nejlepší zpěvačka všech dob. Asmahan a Farid svým vzhledem tvořili perfektní duo pro účinkování a brzy se setkali se slávou. První úspěšný film přišel na plátna káhirských kin v roce 1941 - Intisar al-chabab, kde Farid zkomponoval veškerou hudbu.

 


   Občas měl možnost tvořit kompozice ovlivněné západní hudbou, ale vždy zůstával věrný především tradiční arabské hudbě. Kromě milostných písní složil i skladby nábožensky zaměřené. To, jakým způsobem ovládal zpěv, nejednoho udivovalo. Dokázal ovládnout vysoké i hluboké tóny a ne všichni věřili, že písně např. ve filmu "Ya Reitni Tir" a "Adnaytani Bil Hajr" zpívá ten samý člověk! Zpěvěm byl věrný stylu Mawal. V arabské hudbě můžete narazit na několik výrazů určujících druh zpěvu a jedním z nich je právě Mawal. Je to styl určité improvizace monotónním hlasem, která může trvat až 15-30 minut! Farid byl vyhledávaným zpěvákem právě díky tomu, jak tento styl perfektně ovládal. Mawal byl jedním z nejtěžších stylů a bylo málo těch, kteří v něm uspěli. Jmenovat můžeme třeba Oum Kalthoum nebo Halima Hafeze, na jejichž písně i dnes tančíme a možná ne všichni vědí, že originál té dané skladby trval 20 minut a jen část z toho je dodnes zachovávána.

 

    Faridova sláva stoupala a on jako mladý, a velmi pohledný na jeho dobu, přešel na styl života, který známe z novin a televize i my a od tehdejší doby se moc v tomto směru nezměnilo. Farid se účastnil večírků, popíjel, měl různé aférky a dokonce se dostal ke gamblerství. V soukromém životě začal prožívat těžké chvíle související právě se stylem života, který vyhledával. Jeho matka s jeho manýry nesouhlasila a Farid se začal cítit matkou opuštěný. Těžká rána pro Farida byla smrt jeho sestry Asmahan. Zemřela náhle roku 1944 při autonehodě, která měla zvláštní okolnosti. Novináři stihli o Asmahan šířit překvapivé informace o jejím životním stylu, aférkách, pití a prý dokonce byla zapletena do špionáže při 2.světové válce! Asmahan byla během svého krátkého života velmi hrdá na svůj původ, když ji někdo chtěl urazit, vždy odvětila, že ji nikdo nemůže urazit, neb je dcera Fahda al Atrache! Za svůj život se stihla 3x vdát, utéct zpět do Sýrie pod ochranou Britů a porodit dceru Kamelii, která byla taktéž dcerou Asmahanina bratrance, kterého si musela vzít a současně vzdát svoji kariéru, což vedlo k několika pokusům spáchat sebevraždu. Po rozvodu se chtěla vrátit do Káhiry, proto si naoko vzala režiséra Salema a přitom měla aférky s jinými. Po její smrti se postupem času dostávaly na veřejnost informace o její nehodě, kdy řidič utekl z místa této nešťastné události a o lidech, kteří si přáli její smrt včetně Britů, německého Gestapa nebo zpěvačky Oum Kalthoum, pro kterou byla konkurencí. Nic z toho se ale neprokázalo a pravděpodobně zůstane navždy zastřeno tajemstvím.
    Farid se později zamiloval do tanečnice Samii Gamal, pro kterou byl ochotný v té době riskovat svou kariéru. Nicméně uvedení filmu Habib al omr, kde Samiu obsadil, bylo obrovským úspěchem a v několika filmech si zahráli zamilované páry, což ve skutečnosti byli. Farid byl i přes všechno konzervativní a Samiu si nevzal kvůli svému společenskému postavení, navíc sdílel názor, že manželství „zabíjí talent umělce“ a sám zůstal svobodný až do své smrti. Dokonce si ve filmech dával jméno Wahid, což znamená „osamělý“. Díky filmu z roku 1949 se Samia stala „národní tanečnicí“, za niž ji označil sám král Farouk, jehož choť, královna Nariman, se s Faridem stýkala. Nejdříve jako přátelé a později jako milenci. Rodina nyní již „bývalé“ královny, neboť v té době byl král Farouk již sesazen, Farida odmítla přijmout a jejich vztah musel skončit. Farid upadl do těžkých depresí a zdravotních potíží, které přetrvaly až do jeho smrti. Král Farouk z Egypta po sesazení, iniciovaném americkou CIA, odešel. V Egyptě zůstal známý především korupcí a pornografickou sbírkou a dokonce ho zde ani nechtěli nechat pohřbít.
 

   Když Farid zestárl, rozhodl se přece jenom oženit a nabídl sňatek zpěvačce známé jako Shadia, ale na poslední chvíli ucukl neznámo proč. Ve svém stáří měl vážné problémy se srdcem, nemohl už zpívat a zhubl k nepoznání. 26.12.1974 zemřel v Bejrútu a následně byl  pohřben v Káhiře.


 

    Tito slavní egyptští sourozenci měli podobný osud a jejich talent málem zastínil způsob, jakým se se slávou potýkali. Nad jejich hudbou srdce zaplesá a nad životem zapláče. Ne nadarmo se o umělcích říká, že platí vysokou daň za svůj talent. Tito dva obětovali téměř všechno tomu, co milovali nejvíce – hudbě, ve které se odrážejí veškeré emoce. Pravděpodobně díky tomu se jejich hudba stala lidem tolik blízká . Farid se stal bezpochyby jednou z nejdůležitějších osobností 20. století a byl u stvoření několika set písní a desítek filmů, kde účinkoval. Jeho skladby i v současné době dostávají nové podoby a tanečnice jak v Egyptě, tak na západě, na ně rády tančí.

 

Nakonec Faridovo poslední dílo – film Nagham Fi Hayati (a barevně!)Zdroj: Wikipedia, YouTube
Hodnocení:
Známkujte jako ve škole.
1 = nejlepší, 5 = nejhorší.
1 2 3 4 5
Aktuální hodnocení je: 1.00
Komentáře:
Dosud nikdo nekomentoval tento článek.
Pokud chcete přispívat svými komentáři, musíte se registrovat a přihlásit.