Portrét: Nagwa Fouad

Datum: 30.04.2009
Autor: Lenka Zychová
Nagwa Fouad je jedna z nejznámějších legendárních tanečnic, které velkou měrou ovlivnily raks sharki. Je známá pro velké taneční show, kterými posunula klasický egyptský tanec směrem k více dramatickému tanci. Jak sama říká: "Byla jsem schopna zkombinovat tanec Tahii Carioky a Samii Gamal s akrobatickým stylem Naimy Akef a vytvořit tak pódiovou show jako divadelní představení". Největší sláva této pozoruhodné ženy byla především v 70. a 80. letech, ale i nadále ji můžete spatřit tančit, vyučovat semináře a nebo hrát v televizi. Jak tedy její velká kariéra začala?

  Nagwa se narodila v roce 1943 v Alexandrii, kde do svých patnácti let žila se svým otcem a nevlastní matkou. Její vlastí maminka zemřela pár měsíců po porodu. "Být tanečnicí, respektovanou a známou, bylo mým snem už od šesti let, když jsem začala tančit." Nagwa byla už během svého dospívání cílevědomou dívkou. Ve svých patnácti letech odjela z Alexandrie do Káhiry, aniž by měla u sebe peníze. Naštěstí získala místo u prestižní agentury pro umělce Orabi Agency jako telefoní operátorka. Přelomový okažik pro ní nastal, když ji její zaměstnavatel viděl tančit. Přemluvil ji, aby si vypůjčila taneční kostým a sám ji dohodnul několik vystoupení v Sahara City Tent, kde se odehrávaly show pro turisty u egyptských pyramid. Už o pár měsíců později tančila v mnohem luxusnějším klubu Auberge des Pyramides, kde ale také došlo k maléru s policií. Nagwa totiž vystupovala nelegálně - ve svém věku 16 let byla placena jako profesionální tanečnice! Nagwa se nyní celé situaci směje: "Policie mě tenkrát držela tak dlouho, dokud jsme ji nepřesvědčili, aby mi změnili věk." Zde je ukázka ještě mladinké Nagwa ve filmu:


  Po tom, co byla Nagwa propuštěna ji čekala jedna z nejzásadnějších událostí v jejím životě. Během vystupování v Abdeen Casino potkala svého budoucího manžela, kterým byl Ahmed Fouad Hassan, hudebník, skladatel a dirigent v jedné osobě. Ahmed ji dal příležitost tančit na velmi populární show té doby, Adwoua Al-Madina, ve které vystupovaly takové hvězdy jako Abdel Halim Hafez, Shadia nebo Sabah. Jak sama Nagwa říká: "Hassan byl o 17 let starší než já, ale potřebovala jsem jej! Naučil mě, jak je důležité studovat a pracovat na svém talentu, pokud se chci stát velkou hvězdou." Nagwa měla přirozený taneční talent, ale i tak se vzdělávala v Nelly Mazloum Dance School a připojila se k taneční skupině egyptského folklóru The National Dance Troupe, aby pronikla více do mateřského tance.

  Avšak po šesti letech manželství chtěl Hassan potomka, na což nechtěla Nagwa přistoupit (v té době se její kariéra gradovala a na dítě se cítila mladá). A tak páru nezbylo nic jiného, než se rozvést. Nagwa dále pracovala na své slávě, která nabyla svého vrcholu v roce 1976, kdy pro ni známý skladatel Mohamed Abdel Wahab složil skladbu Qamar Arbaa Tashar. Její představení vzbudilo obrovskou pozornost, protože svým vystoupením na tuto krásnou skladbu zcela posunula tradiční pojetí orientálního tance k tanci kladoucí důraz především na choreografii, s přidáním divadelních prvků.Zde je ukázka klasického Raks Sharki v podání Nagwy:


  Nagwa, stejně tak jako spousta dalších tanečnic, nejenže tančila v mnoha filmech (bylo jich více než 250), ale také hrála jako herečka.Dokonce ji můžete vidět v seriálu Zizinia, ve kterém ztvárnila samotnou Badiu Masabni (majitelku nejznámějšího kabaretu v období zlaté éry)!

  Nagwa považuje jako své nejšťastnější období dobu, kdy si vzala za muže manažera Cairo Sheraton Hotelu, kterým byl Sami El Zoghbi. Na rozdíl od svých kolegyň nepřestala Nagwa tančit i v dnešní době, přestože už má na to věk. "Umění není spojeno s věkem nebo národností... je spojeno s kreativitou a s charakterem umělce a pokud je schopen stále pobavit a umění vytvářet, měl by pokračovat s vystupováním," říká sama Nagwa, která dodnes pracuje pro divadla a televizi.

 A jako poslední třešničku na dortu přidávám krásné a zajímavé Saidi v podání úžasné Nagwy Fouad:


Zdroje:

www.belly-dance.org

www.hossam-ramzy.com

Hodnocení:
Známkujte jako ve škole.
1 = nejlepší, 5 = nejhorší.
1 2 3 4 5
Aktuální hodnocení je: 1.00
Komentáře:
Dosud nikdo nekomentoval tento článek.
Pokud chcete přispívat svými komentáři, musíte se registrovat a přihlásit.