Portrét: Morgana

Datum: 12.01.2010
Autor: Dana Blahetová
    Asi bychom se shodli na tom, že k jedněm z nejzajímavějších tanečnic a lektorek ve Španělsku patří Morgana. Tato tanečnice pochází z Madridu. Ačkoliv je její matka sama tanečnice (věnuje se jazzovému tanci), Morgana se v dětství věnovala úplně jinému umění, a to umění bojovému.
Navštěvovala hodiny karate, wushu, ale i šermu, kde se učila zacházet s kordem a šavlí. Ostatně tyto rekvizity dnes hojně užívá při svých vystoupeních.
            Tanci se naplno začala věnovat až v pubertě, vyzkoušela různá jeho odvětví např. jazzový tanec, balet, funky nebo moderní tanec. Roku 1992 pak přišel první větší úspěch, Morgana získala stříbrnou medaili na soutěži v moderním tanci v Madridu. Později spolu se svou matkou a choreografem Javierem Perezem založili Excalibur Dance Company.
 
 
   Základy orientálního tance získala Morgana u Fathy Andrawise (choreografa Národního baletu v Egyptě). U klasického orientálního tance však nezůstala dlouho, roku 1999 „objevila“ American tribal a později se specializovala na styl tribal gothic. Nebyla by to ovšem experimentátorka Morgana, kdyby během toho nezkusila ještě další taneční lákadla jako indický nebo cikánský tanec. Roku 2006 konečně otevřela vlastní taneční studio a založila stejnojmennou taneční skupinu Nieblas de Avalon. (*kdo se trochu orientuje v literatuře, tomu už je asi jasné, že Morgana bude asi fanouškem Artušovské legendyJ Excalibur Dance Copany a Nieblas de Avalon spolu často spolupracují. Specialitou první ze skupin jsou pak tanečně-divadelní představení uváděná v rámci premiér slavným filmů, která vždy navazují na téma daného filmu (např. Blade, Asterix a Obelix atd.)
 


 
 
   To, co dělá Morganu tak výjimečnou, není jen míšení a propojování tanečních stylů, které je pro fusion samozřejmé, ale i způsob jakým zachází s tématem. Šavle a jiné typy zbraní u ní nepředstavují jen líbivé rekvizity, ale propojení chladné síly a jemnosti a elegance tance doplněné o prvky bojových umění. Ostatně, když drží v ruce zbraň Morgana, zachází s ní jako opravdová válečnice.


 
 
    Morgana má v oblibě „tance s příběhem“, ať už o pirátech nebo zvířatech. Pokaždé si téma dobře prostuduje, což ji pomůže se dokonale do role vcítit, takže jí lehce uvěříte nejen roli kočky (v tanci Felix catus), ale i hada (v tanci Inmortal Serpent).
Morganu jste konečně mohli u nás vidět na finále MISS ORIENT 2008, nebo se s ní setkat na jednom z jejích seminářů pořádaných Centrem tance.
 
 
ZDROJE:
http://www.nieblasdeavalon.com/
 
Fotografie jsou převzaty z těchto stránek (podle pořadí)

Hodnocení:
Známkujte jako ve škole.
1 = nejlepší, 5 = nejhorší.
1 2 3 4 5
Aktuální hodnocení je: 1.00
Komentáře:
Dosud nikdo nekomentoval tento článek.
Pokud chcete přispívat svými komentáři, musíte se registrovat a přihlásit.