Vzpomínka: Abdel Halim Hafez

Datum: 03.04.2009
Autor: přeložila T. Klementová

  Před pár dny tomu bylo 32 let, kdy zemřel ve věku 48 let Abdel Halim Hafez, jeden z nejslavnějších arabských zpěváků všech dob na jehož skladby dodnes tančíme.

 

  Narodil se v Egyptě roku 1929 a stal se hercem a zpěvákem uznávaným po celém blízkém východě a také byl přezdívaný „arabský Elvis“. Narodil se v městě El Halawat na sever od Káhiry a byl čtvrtým dítětem v rodině Sheikha Ali Ismail Shabana. Jeho matka zemřela kvůli komplikacím po porodu a otec ani ne za půl roku poté. Abdel a jeho sourozenci Ismail, Mohamed a sestra Aliah, byli vychováni jejich tetou a strýcem v Káhiře.

 

  Jeho hudební nadání se začalo projevovat už na základní škole a když bylo Halimovi 11 let, stal se členem Instituce Arabské hudby v Káhiře a začal být známý tím, že zpíval písně Mohameda Abdel Wahaba, který byl taktéž slavným zpěvákem v Egyptě a skládal písně i pro Um Kalthoum (pozn. nejslavnější zpěvačka v dějinách Egypta). Abdel vystudoval na Institutu jevištního a hudebního umění a to jako hráč na hoboj. 

  Abdel zpíval v káhirských klubech, když ho na poslední chvíli zavolali, aby zaskočil za zpěváka Karima Mahmouda, který nemohl zazpívat již domluvený živý vstup v rádiu k příležitosti 1. svátku revoluce „1952“ (velká revoluce, kdy byl sesazen král Farouk I. a Egypt se stal republikou) a to 19. června 1953. Abdelův výstup v rádiu se stal populárním a dokonce ho slyšel i Hafez Abdel Wahab, který pracoval jako konzultant pro Egyptské národní rádio a rozhodl se ho podpořit, ač byl do té doby neznámý zpěvák. Abdel si vzal křestní jméno Hafez jako svoje umělecké příjmení, jako znak jeho patronství. A tak se stal Abdel jedním z nejslavnějších herců a zpěváků té doby a je považován za jednoho z oslavované „čtveřice“ největších umělců spolu s Um Kalthoum, M. Abdel Wahab a Farid al Attrash.

 

  Abdel se nikdy neoženil, i když se říkalo, že byl 6 let tajně ženatý se Souad Hosni, ale jejich známí to dodnes popírají. Abdel byl zamilovaný ale pouze jednou, když byl mladý. Byl zamilovaný do mladé ženy, jejíž rodiče jim zakázali se vzít. Trvalo čtyři roky než nakonec ke svatbě svolili, bohužel ale zemřela těsně před svatbou na vážnou nemoc. Abdel se s toho nikdy nevzpamatoval a několik písní věnoval její vzpomínce např. Fi Youm, Fi Shahr, Fi Sana (Do dne, do měsíce, do roka) a pronikavou píseň Qariat el Fingan (Věštkyně).

 
  Když bylo Abdelovi 11 let onemocněl nemocí, která poškozovala vnitřní orgány a byla někdy pro něj opravdu bolestivá. Během jeho života několik lidí o něm řeklo, že to používá ke vzbuzení sympatií u žen! Poté ale na tuto nemoc i zemřel v roce 1977 v nedožitých 48 letech, když se léčil v nemoci v Londýně. Na jeho pohřeb v Káhiře přišlo miliony lidí, víc než na jakýkoli jiný v Egyptské historii (kromě presidenta Nassera a Um Kalthoum). Některé ženy dokonce spáchaly sebevraždu poté co slyšely o jeho úmrtí. Je pohřben v Al Rifai měšitě v Káhiře.

 

  Hudba Abdela se stala populární po celém arabském světě, jeho CD se staly nejprodávanějšími po jeho smrti (kromě Um Kalthoum). Andělova píseň Khosara se v roce 1999 stala slavnou díky producentu Timbalandovi, který určité elementy použil v písni Big Pimpin od Jay-Z a to bez souhlasu producenta a držitele práva, Magdiho El Amroussi.Posuďte sami:
Jay Z


Abdel H. Hafez
   Celkem Abdel nahrál na 260 písní a jeho poslední písní byla Qariat el Fingan a objevil se celkem v 16 filmech jako napž. Dalilah, což byl první barevný egyptský film. Abdel byl také spoluzakladatel nahrávací společnosti Soutelphan , která dnes spolupracuje s EMI Arabia.

  V roce 2006 byl o Abdelovi natočen film Halim, kde ho hrál herec Ahmed Zaki.


Zdroj: Wikipedia.org, Youtube.com

 

 

 

 

 

Hodnocení:
Známkujte jako ve škole.
1 = nejlepší, 5 = nejhorší.
1 2 3 4 5
Aktuální hodnocení je: 1.00
Komentáře:
Dosud nikdo nekomentoval tento článek.
Pokud chcete přispívat svými komentáři, musíte se registrovat a přihlásit.